وزیر بهداشت گفت: ۱۳ ماه گذشته برای دنیا، یک دگرگونی در ثبت اتفاقات هنرمندی و مدیریت کشورها برای مقابله با کرونا بود. کرونا رنج های فراوانی به دنیا تحمیل کرد اما معادلات مدیریتی جهان را هم بهم ریخت.

گیل وب دا به نقل از وبدا، دکتر سعید نمکی در جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا در قزوین که در استانداری قزوین برگزار شد، اظهار داشت: اولین روزهایی که ویروس قرار بود ما را گرفتار کند، همکاران ما در جلساتی که داشتیم، برآورد می کردند که اگر این طوفان به کشور رسید، سختی های آن را چگونه باید مدیریت کنیم. در آنجا گفتم الان خزانه کشور، خالی است و در اوج ظالمانه ترین تحریم ها قرار داریم و ظلمی که بر کشور و ملت ایران روا داشتند، بعد از واقعه عاشورا بر قومی روا نداشتند.
وی افزود: از هر کجای دنیا هر چیزی می خواستیم به کشور وارد کنیم، راه را بر ما می بستند، نه ماسک و گان و هیچ چیزی حتی یک قرص و آمپول را نمی توانستیم جابجا و به کشور وارد کنیم علیرغم اینکه آن دیوانه حاکم بر کاخ سفید، ادعا می کرد که دارو و تجهیزات پزشکی مشمول تحریم نیست اما بدانید که این برادر کوچک، شب های زیادی تا صبح راه می رفت و انتظار می کشید که خبر خوش بدهند که پروازی به مقصد ایران، مجوز پرواز گرفته است اما ساعت ۲ و ۳ بامداد خبر می دادند که آمریکایی ها اجازه پرواز نداده اند و قفل کرده اند.
وزیر بهداشت تصریح کرد: در محاسبات دشمنان ما، چند چیز نبود. آنها منتظر بودند جمهوری اسلامی ایران در شرایط کرونا، به گل بنشیند. در محاسبات خودشان در اوج تحریم می دانستند که این تنها فشاری است که می تواند کارساز باشد اما آنها در محاسبات خودشان به برخی عوامل فکر نکرده بودند که ما خدا، رهبری فرزانه و فهیم، دولتی پایدار و ایستاده، مردمی صبور و بردبار، حماسه ای به نام دفاع مقدس، نفس گرم مادران و پدران شهدا، آه جان گداز مجروحان و جانبازان قطع نخاع در نیمه های شب و عشق به اهل بیت را داریم.
دکتر نمکی خاطرنشان کرد: محاسبه ای که بزرگترین موسسات بین المللی در مورد کرونا در دنیا کرده بودند این بود که در آذر ماه حداقل هزار و ۲۰۰ مرگ و میر بیماران کووید۱۹ در ایران داریم و حداقل مرگ در اروپا و آمریکا، رقم هایی خواهد بود که اعلام کردند. دیروز آمریکا متاسفانه بیش از ۵ هزار و ۳۰۰ مورد مرگ را تجربه کرد. براساس آموخته های دین و شریعت، هرگز برای مرگ هیچ شهروندی خوشحال نمی شویم حتی آنانکه دارو و تجهیزات پزشکی را از پیرمرد و کودک ما، ماسک را از پرستاران به عنوان مدافعان خط مقدم در روزهای اول، دریغ کردند.
وی ادامه داد: شریعت به ما یاد داده که حتی برای خانه همسایه ات هم چراغ بخواه نه تاریکی تا شاید حیات خانه خودت هم روشن شود. این عشق به اهل بیت، عشق به مردم جهان را به ما آموخته نه کینه توزی و قساوت و دشمنی های بی مورد. آلمان با آن زیرساخت های مهم، از هزار و ۱۰۰ مرگ روزانه عبور کرد اما جمهوری اسلامی ایران با تکیه بر وفاق ملی و پشتوانه های نظام به مرگ و میر دو رقمی رسید و به حدود ۵۰ مورد مرگ نزدیک می شود که این هم البته زیاد است و ما برای داغدار شدن هر خانواده، غصه می خوریم و یک مرگ هم برای ما ملال آور و زیاد است.
وزیر بهداشت با اشاره به تغییر معادله در عرصه بین المللی تاکید کرد: کشوری بحران زده از دید بیرونی ها در اقتصاد، ارز و درآمدها چگونه شد که این افتخار را کسب کرد که عده ای از هموطنان ما در بیرون از مرزها، منتظر هستند که به کشور برگردند. در یکی از کشورهای اروپایی، لیست دو هزار نفری برای بازگشت به کشور داریم. پریروز بعد از مدت ها، اولین هواپیما از هموطنان مان را از کشور انگلیس پذیرفتیم که کارهای قرنطینه آنها در حال انجام است و شاید ۲۰ تا ۳۰ هواپیمای دیگر از هموطنان در نوبت برگشت به ایران هستند. چه شد که هموطنان ما امروز بعد از سالها در توانمند ترین قدرت اقتصادی اروپا با زیرساخت های قوی در تعداد تخت بیمارستانی و پرستار اما دامن میهن مادری را امن ترین دامن برای مدیریت کووید۱۹ می دانند.