رییس گروه بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: در صورت بازگشایی باشگاه‌های ورزشی، شیوه نامه‌های بهداشتی باید در این اماکن رعایت شود تا سلامت ورزشکاران و مربیان به خطر نیفتد.

گیل وب دا / به نقل از خبرگزاری صداوسیما، مجید تاجیک با اشاره به تدوین پروتکل بهداشتی باشگاه‌های ورزشی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: در این جلسات گزارشی از آخرین شرایط شیوع بیماری در سطح کشور ارائه و وضعیت کشور از لحاظ شیوع کرونا به سه بخش قرمز، زرد و سفید تقسیم بندی شده است.
وی با اشاره به این که فعالیت رشته‌های ورزشی پربرخورد و تیمی در شرایط اپیدمی کرونا ممنوع است، توضیح داد: رشته‌های ورزشی همانند کشتی، کاراته، تکواندو یا ورزش‌های پربرخورد ممنوع است و توصیه نمی‌شود.
آقای تاجیک تاکید کرد: افراد می‌توانند ورزش‌های کم خطرتر را با حفظ شیوه نامه‌های بهداشتی و رعایت توصیه‌ها انجام دهند.
رییس گروه بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: مسؤولان باشگاه‌های ورزشی باید حفظ رعایت فاصله یک متری را به پرسنل باشگاه و ورزشکاران گوشزد و از ورود افراد مشکوک به بیماری در ورزشگاه‌ها جلوگیری کنند.
وی با بیان این که باشگاه‌های ورزشی در دوران اپیدمی کرونا موظف هستند با نصف ظرفیت فعالیت کنند، خاطرنشان کرد: در دوران شیوع کووید ۱۹ برگزاری مسابقات ممنوع و انجام هر گونه مسابقه قطعا با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی و صرفا با اخذ مجوز از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار می‌شود.
آقای تاجیک با اشاره به اقدامات بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی خاطرنشان کرد: ورزشکاران از دست دادن و روبوسی پرهیز کنند و تا جایی که امکان دارد از بوفه باشگاه‌ها غذا تهیه نکرده و از غذا‌های بسته بندی که مشخصات بهداشتی دارند، استفاده کنند.
رییس گروه بهداشت محیط دانشگاه ضرورت ضدعفونی سطوح مختلف در باشگاه‌ها را یادآور شد و خاطرنشان کرد: بعد از استفاده هر فردی از دستگاه باید تمام سطوح و تجهیزات ضدعفونی شود و بین استفاده از دستگاه‌ها حداقل نیم ساعت فاصله باشد تا ضدعفونی کامل انجام شود.
وی در ادامه با اشاره به این که اطمینان از نظافت باشگاه‌ها خیلی کار ساده‌ای نیست، تاکید کرد: ارزیابی حداقلی محیطی، نحوه مدیریت و یا تجربه‌های دوستان و آشنایان نیز می‌تواند تا حدی این اطمینان را ایجاد کند که وضعیت نظافت باشگاه ورزشی در چه سطحی است.
رییس گروه بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به ورزشکارانی که در روز‌های شیوع اپیدمی کرونا قصد استفاده از باشگاه‌های ورزشی را دارند، توصیه کرد: حتما محلول ضدعفونی کننده در باشگاه‌ها دسترس داشته باشند تا در صورت تردید در مورد آلودگی سطوح، امکان ضدعفونی فوری وجود داشته باشد.
ضرورت استفاده از وسایل شخصی ضروری، پرهیز از استفاده مواد غذایی از بوفه باشگاه‌ها و مصرف آب در بطری‌های یک بار مصرف توصیه دیگر رییس گروه بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به ورزشکاران بود.
دکتر تاجیک گفت: بهتر است ورزشکاران از تی شرت و شلوار‌های بلند استفاده کنند و تا جایی که امکان دارد نقاط آزاد بدن کمتر باز و یا در معرض تماس باشد.
وی ادامه داد: لباس‌های ورزشی باید بعد از هربار استفاده شست و شو و ضدعفونی شود.
آقای تاجیک تاکید کرد: تهویه باشگاه برای پیشگیری از شیوع کرونا باید حتما مناسب باشد و حتما دریچه یا پنجره‌ای برای رد و بدل شدن هوا وجود داشته باشد.
رییس گروه بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی بهشتی ادامه داد: توصیه اصلی بر این مهم است که ورزشکاران در حداقل زمان ممکن در باشگاه‌های ورزشی حضور داشته باشند و در حداقل زمان ممکن سعی کنند بیشترین استفاده را از تمرینات ببرند.
دکتر تاجیک در ادامه به مسؤولان باشگاه‌های ورزشی نیز تاکید کرد: باشگاه‌ها از پذیرش افراد دارای علامت بیماری کرونا پرهیز کنند و در صورتی که پرسنل باشگاه بیمار شدند از آن‌ها بخواهند تا زمان بهبودی کامل در محل کار حاضر نشوند.