دکتر آبتین حیدرزاده معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان به مناسبت روز جهانی داوطلب با محوریت شعار “مشارکت همه جانبه جامعه در کنترل اپیدمی کووید ۱۹” را تبریک گفت.

گیل وب دا / متن پیام  تبریک دکتر آبتین حیدرزاده معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

جوامع انسانی دارای پویایی، ظرفیت و توانایی هایی هستند که در صورت به کارگیری درست و به موقع می توانند تحولات قابل توجهی برجای بگذارند، برای ارتقاء سلامت جامعه نیازمند بالا بردن آگاهی، احساس مسئولیت و اقدام عملی تک تک افراد جامعه می باشیم که به جرات می توانیم این ادعا را با تجارب موفقی که در کنار داوطلبان سلامت به دست آورده ایم به اثبات برسانیم.

اجرای “طرح هرخانه یک پایگاه سلامت” از نیمه اول سال ۱۳۹۹ به صورت ملی بر مبنای جلب مشارکت مردم از طریق انتخاب یک سفیر سلامت برای هر خانوار و یک رابط سلامت محله برای هر ۴۰ سفیر خانوار، از اهداف مهم برای ارتقای سلامت جامعه است و دراینجاست که داوطلبان سلامت بیش از پیش در کنار نظام سلامت با انتقال پیام های بهداشتی به مردم محله، آموزش، اطلاع رسانی و انجام پیگیری ها در منطقه تحت پوشش، نقش خود را به نحو احسن ایفا می نمایند.

امسال، سالروز جهانی داوطلب مصادف است با فعالیت رابطان سلامت در طرح مدیریت و کنترل اپیدمی کووید ۱۹ به شیوه محله و خانواده محور مبتنی بر برنامه “هر خانه یک پایگاه سلامت” و مزین به نام بزرگ مردی که جانش را فدای امنیت و سلامت مردمان این آب و خاک نمود(شهید حاج قاسم سلیمانی)، و نه تنها رابطان و سفیران سلامت بلکه تمامی نیروهای داوطلب ازجمله بسیجیان، داوطلبان هلال احمر، سمن ها و سازمانهای مردم نهاد و سایر نیروهای مردمی نیز در کنار سیستم بهداشت و درمان به مقابله با این ویروس منحوس می پردازند.

هر چند که خدمات داوطلبانه در ایران واقعه تازه ای نیست و در مذهب و آداب و رسوم میهنمان ریشه ای عمیق دارد که نمونه موفقی از بهره گیری از فعالیت های داوطلبانه، استفاده از نیروی عظیم بسیجیان در طی سالهای جنگ تحمیلی و پس از آن در بسیج سازندگی می باشد.

فرا رسیدن روز جهانی داوطلب (۵ دسامبر) مصادف با ۱۵ آذرماه، فرصت مناسبی جهت گرامیداشت خدمات داوطلبانه و فرهنگ سازی مشارکت اجتماعی در برنامه های حوزه سلامت می باشد، لذا اینجانب این روز را به تمامی رابطان و سفیران سلامت ، مربیان و تمامی همکارانم در نظام سلامت، همچنین نیروهای عزیز داوطلب بسیج، هلال احمر، سازمانهای مردم نهاد و نیروهای جهادی که همواره در کنار ما بودند، تبریک عرض می نمایم.

از خداوند متعال برای تک تک رابطان سلامت، آرزوی توفیق روزافزون داشته و امیدوارم که در راستای شعار امسال ” مشارکت همه جانبه جامعه در کنترل همه گیری بیماری کووید -۱۹″ با تلاش مجدانه بیش از پیش موفق و پیروز باشند.

                                                    دکتر آبتین حیدرزاده

                                  معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان